Pralnia – czego nie zobaczysz w projektach katalogowych

Pralnie, które znamy z projektów gotowych to małe pomieszczenie, w którym mieści się pralka i ewentualnie suszarka bębnowa. Z tego powodu pomieszczeniu temu często nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Pokażę dzisiaj Wam, że odpowiednie podejście do zaplanowania pralni może Wam bardzo ułatwić funkcjonowanie w domu.

#nodoarchitekci

Zlew

W pralni polecamy również umieścić komorę gospodarczą lub zlew. Jest on szczególnie przydatny, jeśli chce się coś szybko wyprać ręcznie lub opłukać przed włożeniem do pralki. Oprócz tego można w nim umyć elementy pralki takie jak szuflada na proszek do prania.

Suszenie

Jeśli planujesz regularnie lub od czasu do czasu suszyć tekstylia na tradycyjnej suszarce, warto przewidzieć miejsce na postawienie jej w tym pomieszczeniu. Pamiętaj, żeby powiedzieć o tym architektowi, żeby przewidział w pomieszczeniu odpowiednią wentylację. Dobrym rozwiązaniem będzie też zaplanowanie okna. Zamiast tradycyjnej rozkładanej suszarki można też zaplanować rozwiązania montowane na stałe.

Wygodę w roznoszeniu ciuchów po domu może też zapewnić wieszak na kółkach. Wystarczy, że zawiesisz na nim wyprasowane ciuchy i przewieziesz je na wieszaku do pokoi.

Wełniane ubrania

W ostatnim czasie coraz więcej poświęca się uwagi jakości ubrań. Jeśli dotyczy to również Ciebie i posiadasz ubrania wełniane, mam dla Ciebie jeszcze jedną radę. Pewnie wiesz, że wełnianych ubrań nie powinno się wirować, a najlepiej czują się suszone na płasko. Z tego powodu polecam Ci poprosić architekta przewidzenie odpływu w posadzce w pralni. Architekt zaplanuje też odpowiednie spadki oraz izolację podłogi. Dzięki temu będzie można suszyć nieodwirowane ciuchy bez obaw o kałuże.

Każdy z Was ma inne przyzwyczajenia i oczekiwania względem swojego przyszłego domu. Widzicie tutaj rozwiązanie, w którym funkcja prania została umieszczona w jednej z łazienek. Jest to prawidłowe rozwiązanie, ale mniej wygodne niż osobne pomieszczenie pralni.

Prasowanie

Zastanów się, jakie są Twoje zwyczaje związane z prasowaniem – czy w ogóle prasujesz, a jeśli tak, to czy rzadko dużymi partiami, czy z doskoku, wtedy kiedy czegoś akurat potrzebujesz? Dla całkowitej wygody polecamy przewidzieć w pralni miejsce na deskę do prasowania, której nie będzie trzeba składać oraz miejsca na postawienie stacji parowej lub żelazka. Jeśli używasz stacji parowej, w szafkach może przydać się miejsce na butelkę z wodą demineralizowaną.

Przechowywanie

W przypadku pralni warto rozważnie zaplanować miejsce do przechowywania. Najważniejsze, to przewidzieć miejsce na brudną odzież. Mogą to być pojemniki, mogą szuflady w szafie. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Następnie przeanalizuj, jakich i ile środków do prania używasz oraz w jaki sposób chcesz je przechowywać. Pamiętaj też o akcesoriach związanych z praniem takich jak miski, ale też z ogólnym dbaniem o odzież jak rolki lub golarki do ubrań. Weź pod uwagę, że pralnia to miejsce, w którym bardzo się kurzy, więc warto jak najwięcej rzeczy trzymać w zamknięciu, żeby ułatwić sobie sprzątanie.

Pralnia a garderoba

Przyjęło się powszechnie, że garderoba zlokalizowana jest w lub obok sypialni. Wielu osobom sprawdza się jednak inne rozwiązanie – zlokalizowanie garderoby w sąsiedztwie pralni. Pogodzeniem obu tych rozwiązań będzie umieszczenie garderoby pomiędzy sypialnią a pralnią. Dzięki temu wygodnie będzie można przenosić świeżo wyprane i wyprasowane ciuchy prosto na wieszaki lub półki. Wygodę w roznoszeniu ciuchów po domu może też zapewnić wieszak na kółkach. Wystarczy, że zawiesisz na nim wyprasowane ciuchy i przewieziesz je na wieszaku do pokoi.

Wygodę w roznoszeniu ciuchów po domu może też zapewnić wieszak na kółkach. Wystarczy, że zawiesisz na nim wyprasowane ciuchy i przewieziesz je na wieszaku do pokoi.

Na dole czy na górze?

W wielu projektach pralnia jest zlokalizowana na parterze domu, w części gospodarczej. Gorąco polecam zlokalizować ją tam, gdzie planujecie sypialnie i łazienki. Pomoże Wam to zapobiec rosnącym górom brudnych ubrań w łazience nastolatka i ułatwi przenoszenie wypranych ciuchów do szaf.

Mam nadzieję, że teraz przygotowanie wytycznych do pralni będzie przyjemnością!

Marta

Co możemy dla Ciebie zaprojektować?

Zapraszamy na bezpłatną wstępną konsultację

Zostaw nam swój e-mail lub numer telefonu,
zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.

Powyższe dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu z klientem i będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności.