Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Wybór mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Niezłą gimnastyką jest połączenie wymagań dotyczących lokalizacji, bliskości niezbędnych usług oraz znalezienie miejsc do spacerowania. Jakby tego wszystkiego było mało, mamy dla Was kilka najistotniejszych kwestii, na które musicie zwrócić uwagę, oceniając samo mieszkanie.

#nodoarchitekci

 1. Kierunki świata
  Istnieje wiele szkół, jaka ekspozycja jest najlepsza. Dzisiaj rzadko możemy znaleźć mieszkania „idealne” – najczęściej musimy zgodzić się na kompromis. Sprawdź, czy mieszkanie doświetlone jest z dogodnej dla Ciebie strony. Zastanów się, czy lubisz, kiedy budzi Cię słońce? W jakich godzinach spędzasz w domu najwięcej czasu?

 2. Co za oknem?
  Sprawdź plany inwestycji i dowiedz się, jaki będziesz mieć widok za oknem. Jeśli za Twoim oknem na razie rozciąga się piękny niezakłócony widok, zajrzyj do MPZP oraz dowiedz się, czy zaplanowano już inwestycję na tym terenie.

 3. Popatrz w dół!
  Sprawdź, czy pod Twoimi oknami nie będzie znajdować się osiedlowy śmietnik (odgłosy śmieciarki o 5 rano, nie polecamy), plac zabaw (co może być plusem i minusem), uciążliwe usługi.

 4. Piony
  Zwróć uwagę, jak rozmieszczone są piony wentylacji i kanalizacji w mieszkaniu. Ich lokalizacja sztywno określa lokalizacje kuchni i łazienek. Nie można ich przesunąć!

 5. Ściany konstrukcyjne i słupy
  Na rzutach deweloperów są wyróżnione kolorem, na pewnym etapie nie można już ich przesunąć. Mogą stanowić przeszkodę w swobodnej aranżacji wnętrz.

 6. Pułapki rzutów od dewelopera
  Trudno w to uwierzyć, ale zdarza się, że na rysunkach od deweloperów rysunki mebli są celowo pomniejszone, żeby sprawić wrażenie, że mieszkanie jest większe. Nie daj się zwieść, sprawdź wymiary pomieszczenia oraz przykładowe wymiary mebli w sklepach. Trick: Jeśli nie możesz znaleźć na rzucie wymiarów, to spójrz na szerokość drzwi wejściowych do mieszkania i załóż, że wynosi około 1 m.

 7. Pomyśl o swoich nietypowych wymaganiach
  Jeśli planujesz coś bardzo wyjątkowego, sprawdź, czy w wybranym mieszkaniu będzie to możliwe do zrealizowania, biorąc pod uwagę wcześniej wymienione ograniczenia. Nie w każdym mieszkaniu można zrezygnować z progu na wejściu do brodzika.

 8. A jeśli jesteście tak samo czepialscy jak my… …
  to sprawdźcie, czy uda się zaaranżować łazienkę tak, żeby naprzeciwko wejścia umieścić umywalkę lub prysznic. Przyjmuje się, że widok wiszącej toalety nie jest najbardziej pożądany 😉

Jeśli macie wątpliwości, czy w mieszkaniu będzie można wprowadzić zmiany, które Wam się marzą, warto zwrócić się o poradę do architekta. Może on Wam zaproponować różne układy funkcjonalne mieszkania. Jeśli zabierzecie się za to odpowiednio wcześnie, możliwe, że zdążycie przekazać nowe wytyczne deweloperowi, który wprowadzi je dla Was na etapie realizacji inwestycji.

Dużo więcej elementów trzeba sprawdzić, kiedy wybieracie starsze mieszkania np. w kamienicach. Często polecamy wykonanie odpowiednich ekspertyz, które rozstrzygną jednoznacznie, czy zakup lokalu jest bezpieczny i z jakimi kosztami wykończenia może się wiązać. Niektóre obiekty na przykład objęte są ochroną konserwatorską, która nieco komplikuje prace.

Przed zakupem mieszkania warto przeanalizować wszystkie możliwości i zagrożenia, które wiążą się z wyborem tego konkretnego lokalu, dzięki czemu przez proces wykończenia mieszkania przejdziecie bezproblemowo i sprawnie.

Co możemy dla Ciebie zaprojektować?

Zapraszamy na bezpłatną wstępną konsultację

Zostaw nam swój e-mail lub numer telefonu,
zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.

Powyższe dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu z klientem i będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności.