Jak przygotować dla architekta wytyczne do projektowania?

Bez dobrze przygotowanych wytycznych do projektowania nie ma dobrego projektu. Właśnie dlatego należy poświęcić trochę czasu, żeby precyzyjnie określić i zapisać swoje potrzeby. Dlaczego warto? Żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Inwestujesz tak wiele czasu i pieniędzy, że nierozsądnie byłoby je zmarnować. Mało przemyślane wytyczne skutkują niedopasowanymi do potrzeb projektem oraz realizacją.

#nodoarchitekci

Na czym się skupić?

Podstawą przygotowania wytycznych w obu tych przypadkach jest przeanalizowanie swoich zwyczajów. Należy wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie część naszych zwyczajów jest wymuszonych przez nasze obecne miejsce do mieszkania. Dlatego włączamy tryb świadomego korzystania z przestrzeni. Zastanawiamy się, które elementy naszego codziennego funkcjonowania w domu są dla nas super wygodne i nie chcemy z nich zrezygnować, a które każdego dnia podświadomie nas irytują i marzymy o ich zmianie. I najważniejsze: ZAPISUJEMY TO WSZYSTKO! Kartka z długopisem na stole, biurku czy lodówce na pewno pomoże. Każdy z domowników może tworzyć swoją listę plusów i minusów albo zapisujcie jedną wspólną.

Projekt domu a projekt wnętrz (jeśli interesuje Cię projekt wnętrz mieszkania, omiń ten akapit)

Dobry projekt domu zawiera w sobie projekt wnętrz. Jeśli nie całościowy z wizualizacjami, to przynajmniej funkcjonalny. Zanim przystąpicie do współpracy z architektem, sprawdźcie, jak bardzo skupia się on na funkcjonowaniu wnętrza. Zdarzają się projekty domów, w których architekt skupił się tylko na zewnętrzu, a wnętrza funkcjonują fatalnie.

Aby stworzyć taki widok we wnętrzu, trzeba mieć jego wizję już na etapie projektowania bryły budynku. Takie miejsca nie powstają przypadkowo.

Wytyczne do projektu wnętrz a wytyczne do projektu domu

Dlatego wytyczne do projektu domu powinny zawierać wytyczne do projektu wnętrz. Różnica pomiędzy tymi wytycznymi to skala. Projekt wnętrz dotyczy skali mikro – ile potrzebujesz szuflad i szafek w kuchni, gdzie trzymasz suszarkę do włosów albo czy Twoje dzieci wiążą buty na siedząco czy stojąco. Projekt domu wymaga spojrzenia na życie w skali makro – ile potrzebujesz łazienek, na które drzewo chcesz patrzeć, pijąc poranną kawę w kuchni oraz jak często i jak duże zakupy robisz. Ostatecznie wszystkie te wytyczne dotyczą tego, w jaki sposób skonstruować dom lub wnętrze tak, by odpowiadało na Twoje potrzeby. Tak, żeby nie trzeba było dostosowywać się do niewygodnej przestrzeni.

Okej, to co z tymi wytycznymi?

Przedstawiłam Wam ogólną zasadę, którą należy się kierować. Na początku każdego procesu projektowego przechodzimy z każdym z Was przez proces przygotowania wytycznych do projektowania. Postanowiłam, że szkoda zostawiać tę wiedzę dla siebie i swoich Klientów, dlatego zarówno tutaj na blogu, jak i na naszym Instagramie będę regularnie dzielić się poszczególnymi elementami tworzenia wytycznych. Zostańcie z nami, zaobserwujcie nas na Instagramie i przygotujcie się porządnie do procesu projektowego.

Pozdrawiam Was ciepło

Marta

Co możemy dla Ciebie zaprojektować?

Zapraszamy na bezpłatną wstępną konsultację

Zostaw nam swój e-mail lub numer telefonu,
zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.

Powyższe dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu z klientem i będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności.