Jak powstają nasze projekty wnętrz?

nodo architekci jak pracujemy projektujemy wnętrza
Jeśli przymierzacie się do projektowania wnętrza, ale jeszcze nigdy nie współpracowaliście z architektami, to pewnie zastanawiacie się, jak właściwie taka współpraca wygląda.Oglądacie realizacje na stronach, wizualizacje. Ale jak właściwie powstaje taki projekt? Dlaczego wygląda akurat tak? Czy to wizja architekta? Jak duży wpływ będę mieć na wygląd tego wnętrza?Każdy architekt pracuje inaczej, dlatego opowiemy, jak to wygląda u nas.

#nodoarchitekci

rozmowa

Projektowanie to nie praca a współpraca. Dlatego wszystko zaczyna się od rozmowy. Dowiadujemy się jak najwięcej o potrzebach użytkowników, rozpoznajemy oczekiwania oraz styl, w którym dobrze się czują. Staramy się poznać zwyczaje przyszłych użytkowników na tyle, by wiedzieć, co będzie dla nich komfortowe. Zbieramy wytyczne do projektu.

budżet

Dobrze określony budżet daje gwarancję zadowolenia nie tylko z koncepcji i estetyki projektu, ale też z możliwości jego realizacji.

W każdym (realnym) budżecie można zaprojektować dobre wnętrze. Lepiej od razu projektować w zakresie cenowym realnym dla Klienta. Okrojenie projektu na dalszych etapach w celu zmniejszenia kosztu zawsze pozostawia w pamięci bogatszą i pełniejszą wersję.

moodboard

Po wstępnych rozmowach przygotowujemy moodboard. Jest to zestawienie różnych graficznych inspiracji, które są pretekstem do rozmowy o oczekiwaniach. Na jej podstawie określamy styl i kolorystykę projektu. Z kolei wprowadzając kolor do wnętrza, chcemy mieć pewność, że wybór będzie dla Ciebie komfortowy. Posługujemy się różnymi metodami wyboru koloru – jedną z nich jest ocena gotowych palet barw. Tak wygląda przykładowy moodboard zestawiony z późniejszą koncepcją.

Na tym etapie część Klientów ma wątpliwości. Jakie?

„czy wszystkie elementy moodboardu
znajdą się w projekcie?”

Niekoniecznie. Na podstawie moodboardu tak samo jak wyłaniamy upodobania Klienta, tak samo poznajemy elementy, które Klient absolutnie wyklucza. Moodboard jest dla nas narzędziem do poznania lepiej Klienta.

„nie mam pewności, czy na podstawie
abstrakcyjnych zdjęć jestem w stanie
określić, co mi się podoba”

Naszym zadaniem jest poprowadzić ten etap tak, żeby uzyskać jak najwięcej informacji. Często Klient nie wie, czy jego odpowiedzi doprowadziły nas do lepszego zrozumienia.
Moodboardy jeszcze nigdy nas nie zawiodły, ale w razie czego pamiętaj, że możesz wprowadzić zmiany na etapie koncepcji!

projekt koncepcyjny

Znając budżet oraz oczekiwania Inwestora, przechodzimy do etapu koncepcji, w ramach którego

  • przygotowujemy model 3D wnętrza oraz wizualizacje (różnicę pokazujemy na grafice poniżej). Modelujemy przestrzeń zgodnie z tym, jak wygląda w rzeczywistości. Dalej dzieje się magia! Projektujemy, modelujemy, szukamy mebli i materiałów. Kiedy wszystko jest gotowe, przygotowujemy wizualizacje, które dodatkowo pozwalają pokazać fakturę materiałów, transparentność oraz światło.
  • dobieramy meble oraz kolory
  • uwzględniamy wytyczne
  • w niektórych przypadkach przygotowujemy warianty rozwiązań. Wykonujemy je, kiedy chcemy zaproponować Klientowi alternatywę dla jego wytycznych oraz wtedy, kiedy to Klient chce jednak zobaczyć inną wersję. Tak to wygląda na przykładzie pewnej sypialni:

projekt wykonawczy

Po zaakceptowanej koncepcji przygotowujemy projekt wykonawczy a w jego zakres wchodzą:

  • rysunki dla wykonawców – pokazują gdzie postawić lub usunąć ścianki, jak mają wyglądać sufitu, oświetlenie czy w jaki sposób położyć płytki. A to tylko kilka z wieeelu informacji, które dostarcza wykonawcom dokumentacja.
  • rysunki dla stolarza – są to tak zwane projekty wykonawcze mebli, na podstawie których stolarz sporządza projekt warsztatowy (uwzględniający wszystkie tajniki pracy stolarza) lub wykonuje meble na podstawie rozmowy z projektantem.
  • tabela wszystkich elementów wyposażenia i materiałów gotowa do zamówień (w tabeli wskazujemy również przykładowych dostawców, linki do sklepów informacje o ilości potrzebnych materiałów itd.)

i właśnie tak powstają nasze projekty!

Dalej zaczyna się realizacja, która stawia kolejne wyzwania. To etap, w którym bardzo ważny jest stały wnikliwy nadzór nad wykonawstwem. Chętnie opowiemy Wam o tym w kolejnym wpisie. Do zobaczenia!

Co możemy dla Ciebie zaprojektować?

Zapraszamy na bezpłatną wstępną konsultację

Zostaw nam swój e-mail lub numer telefonu,
zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.

Powyższe dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu z klientem i będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności.