Jak określić budżet na inwestycję?

Określenie budżetu stanowi problem dla wielu osób. Czy uważasz, że budżet jest ograniczeniem? Że ominą Cię ciekawe rozwiązania, na które w warto wydać trochę więcej? Zachęcamy do szczerych rozmów z projektantem.

#nodoarchitekci

▪️ Ciekawą opcją jest ustalenie budżetu podstawowego na realizację remontu czy budowy oraz budżetu dodatkowego na spełnianie marzeń i na specjalne zachcianki. Daje to jednocześnie spokój i kontrolę oraz przestrzeń na eksperymenty.

▪️ Kolejną ciekawą metodą jest podzielenie wydatków na kategorie i dla każdej ustalenie ceny minimalnej i maksymalnej, którą jesteście skłonni wydać. Ile najwięcej możesz przeznaczyć na umywalkę? A na lampkę nocną? Jaka cena dachówki to Twój absolutny max?

Warto poświęcić trochę czasu na określenie budżetu, bo pozwala to na uniknięcie rozczarowań. Budowa i wykańczanie wnętrz generuje tyle emocji, że warto zapewnić sobie komfort dobrym przygotowaniem do inwestycji.

Prawidłowo określony budżet na początku inwestycji jest kwestią kluczową. Niestety zdarza się, że błędy w tym zakresie przynoszą wiele rozczarowań:

W jaki sposób NIE określa się budżetu?

Jak w takim razie określić prawidłowo budżet na inwestycję?

  • Przeanalizuj środki, które masz aktualnie do dyspozycji. 
  • Zastanów się, jakie dodatkowe źródła pojawią się do czasu realizacji (pewne, realne źródła).
  • Oceń jaką część tych środków możesz przeznaczyć na inwestycję. 
  • Załóż również bufor bezpieczeństwa, który wykorzystasz na: usterki w trakcie realizacji, zmiany w projekcie, wyposażenie wykraczające poza wcześniej założony budżet, które jednak chcesz mieć itd.

Jeśli kompletnie nie wiesz, od czego zacząć porozmawiaj z: architektem oraz z wykonawcami (roboty budowlane, roboty ziemne, stolarz, ślusarz, klimatyzacja itd.). Dowiedz się, jakich kosztów możesz się spodziewać w obrębie ich zakresu pracy. Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego kosztorysanta, który fachowo określi koszty inwestycji.

Na początku pracy zawodowej zaskakiwały nas kłopoty Inwestorów z określaniem środków dostępnych na realizację inwestycji. Dzisiaj wiemy, z czego mogą wynikać takie trudności i dlatego dla naszych Klientów przygotowujemy narzędzia, które wspomagają ich w określaniu budżetu na poszczególnych etapach. Stanowią one podstawę dobrej komunikacji i płaszczyzny do rozmów.

Co możemy dla Ciebie zaprojektować?

Zapraszamy na bezpłatną wstępną konsultację

Zostaw nam swój e-mail lub numer telefonu,
zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.

Powyższe dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu z klientem i będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności.